понеділок, 22 травня 2017 р.

Засідання клубу "Українська цивілізація"

22 травня – важлива дата для кожного українця. Не стали винятком і культурологічний клуб «Українська цивілізація» члени якого напередодні завітали до читального залу бібліотеки. Керівник клубу Заремба М. розповів присутнім про цей день. У свій день народження, в розмовi з близьким другом художником Григорiєм Честахiвським, поет висловив бажання, щоб в разі смерті, яку він передчував, поховали його в Каневi. Вранцi 10 березня Тараса Григоровича не стало.

Поховали Т.Г.Шевченка 13 березня, у Петербурзi, на Смоленському кладовищi на кошти друзів. Понад дві тисячi чоловiк йшли за домовиною Кобзаря: студенти унiверситету, слухачi Академiї художеств, письменники, художники i просто читачi й шанувальники.
Лише у квiтнi 1861 року, після того, як 58 днів прах Т. Г. Шевченка знаходився в Петербурзі, царський уряд, нарештi, дозволив перевезти його в Україну. 8 травня 1861 року домовина була викопана, перенесена через увесь Петербург до Московського (Миколаївського) вокзалу і залізницею перевезена до Москви. I рушила вона через всю Росiю з пiвночi на пiвдень: де потягом, де кiньми, де пароплавом, а де i просто на руках – до Канева, саме там мрiяв оселитися поет i дожити свого Богом визначеного вiку. Прах Тараса Григоровича Шевченка, згідно з його заповітом, було перепоховано в Україні. Перевезення домовини тривало 14 дiб. Шлях проходив через Серпухов, Тулу, Орел, Кроми, Дмитровськ, Сєвськ, Глухів, Кролевець, Батурин, Ніжин, Носівку, Бровари до Києва. Ланцюговим мостом, випрягши коней з воза, його провезли студенти Університету Святого Володимира і далі набережною до церкви Різдва Христового на Подолі. Супроводжували її український iсторик О. Лазаревський i послiдовний виконавець останньої волi Шевченка Г. Честахiвський.
Чорнеча гора – до цього священного місця не заростають травою стежки. Тут побували десятки мільйонів шанувальників Тараса Григоровича Шевченка з усього світу. Після перегляду документального фільму про це видатне місце, усі бажаючі були запрошені до  погруддя Шевченка , в день перепоховання, вшанувати Пророка української нації.

Немає коментарів:

Дописати коментар