вівторок, 29 квітня 2025 р.

Розмови про танці та мову

Вже традиційно в останній вівторок місяця в читальній залі ЦМБ ім. Ганни Світличної відбулася зустріч українського розмовного клубу «Балачки». У квітні темою для розмови став Міжнародний день танцю. Присутні дізналися кілька цікавих фактів про цей вид мистецтва, поговорили про сценічні та побутові українські танці. Рубрику «Наші» присвятили українській танцівниці Дарії Нижанківській. А ще – ділилися цікавими українськими словами, котрі трапилися нам останнім часом, вивчили кілька мнемонічних фраз для запам’ятовування наголосів, і навіть зіграли в гру на уважність

Пишемо пісні разом з ШІ

Тренінг для співробітників МЦБС, який відбувся 29 квітня, був найритмічнішим та наймузичнішим з усіх. І це не випадково, бо разом з Ольгою Шуман, провідним бібліографом Костянтинівської Центральної міської публічної бібліотеки, павлоградські бібліотекарі знайомилися з сайтом
https://suno.com, за допомогою якого можна створювати музику різних жанрів і пісні. Наші колеги знають, як складно буває підібрати музичний супровід для презентації, буктрейлера, відеоролика, майстеркласа. Тепер штучний інтелект та сучасні технології приходять на допомогу бібліотекарям.

четвер, 24 квітня 2025 р.

Чорнобиль – незаживаюча рана

26 квітня 1986 року. У цей день, 39 років тому, вогонь Чорнобиля опалив долі мільйонів людей, породив кількість проблем, які з часом змінилися, але не зникли.
Чорнобильська катастрофа – це невидане горе, яке не піддається жодному виміру, невиліковна рана нашого народу, біль якої передається із покоління в покоління, а її справжні масштаби та наслідки дають про себе знати і по сьогоднішній день. Ця трагедія забрала життя багатьох людей, завдала шкоди здоров’ю мільйонів українців. Її наслідки ще відчуватимуть на собі майбутні покоління. Вона вважається найжахливішою катастрофою в історії людства. Ім’я їй — Чорнобиль.
На вшанування пам’яті про Чорнобильську трагедію у відділі абонементу ЦМБ оформлена книжкову виставку «Чорнобиль – незаживаюча рана», на якій представлена добірка художніх і документальних творів про катастрофу.

середа, 23 квітня 2025 р.

Літературну імпрезу присвятили видатній павлоградській поетесі

Зоря Ганни Світличної гордо і чисто сяє на поетичному небосхилі України. 22 квітня до бібліотеки на літературну імпрезу «Суть не в словах. Суть – у ділах твоїх» завітала молодь міста, щоб віддати шану видатній землячці. Захід пройшов у затишній атмосфері. На молодь чекали цікавинки з біографії поетеси. Під час імпрези у читальній залі бібліотеки лунали вірші та пісні на слова Г. Світличної, а також звучав унікальний запис голосу поетеси, зроблений за її життя. Захід був проведений завдяки Громадській організації Центр інноваційного розвитку «Персона».

Бібліоогляд. Роман про сильні емоції та глибокі почуття

Сьогодні в рубриці «Book time» – книга Наталії Гурницької «Багряний колір вічності».
У Львові сучасному, Львові передвоєнному і Львові часів Другої світової війни відбуваються драматичні події, народжуються родинні таємниці й перетинаються долі героїв цього роману. Ірена — юна наївна гімназистка із заможної родини. Доля дарує їй трагічне кохання, яке вривається в її спокійне життя вихором перших глибоких почуттів, сильних емоцій та чуттєвих насолод. Життя кидає Ірену в лихоліття війни, жорна сталінських репресій і на заслання в Казахстан. Яку ціну доведеться заплатити дівчині за своє щастя та любов? Чи зуміє вона вистояти, не зламатися і зберегти у собі світло добра й любові? Як та чому поєдналися історія кохання Ірени з долею та життям Анни з роману «Мелодії кави в тональності кардамону»?

вівторок, 22 квітня 2025 р.

У День Землі дітлахи завітали в бібліотеку на майстерклас

Щороку 22 квітня відзначається свято чистої Води, Землі й Повітря – День Землі, який об'єднує людей всієї планети для захисту навколишнього природного середовища та привертає увагу до екологічних проблем нашої планети. Щоб більше дізнатися про цей день, до Центральної міської бібліотеки завітали маленькі читайлики з Ліцею № 2 на майстерклас «Живе обличчя моєї Землі». Розпочали з перегляду тематичного мультфільму, продовжили знайомство переглядом виставки та виготовили своїми руками об’ємну поробку: веселкову, прекрасну, уквітчану нашу планету. Захід був проведений завдяки підтримці Громадської організації «Центр інноваційного розвитку «Персона».

Ще один великодній майстерклас

22 квітня бібліотекарі Павлоградської МЦБС провели майстерклас у рамках міської акції, присвяченої Великодню. Діти розмальовували гіпсові фігурки яєць, створюючи власні неповторні писанки.

Бібліотекарі вчаться створювати цифрові аватари

У Центральній міській бібліотеці триває цикл тренінгів для співробітників МЦБС, під час яких павлоградські бібліотекарі підвищують свої цифрові компетенції. От і 22 квітня Ольга Шуман, провідний бібліограф Костянтинівської Центральної міської публічної бібліотеки, знайомила колег з ще однією можливістю інтегрувати ШІ в роботу бібліотеки. Під керівництвом пані Ольги ми вчилися створювати цифрові аватари за допомогою ресурсу
https://www.heygen.com
Цифрові аватари можуть відкрити цікаві можливості для бібліотекарів, хоча ця технологія ще не є широко поширеною в цій сфері. Вони можуть надавати довідки, допомогти у створенні інклюзивного середовища, залучати молодшу аудиторію, проводити віртуальні зустрічі… Звичайно, впровадження цифрових аватарів у бібліотечну практику потребує ретельного планування, розробки відповідного програмного забезпечення та навчання персоналу. Однак потенційні переваги цієї технології є значними і можуть допомогти бібліотекам залишатися актуальними та задовольняти потреби користувачів у цифрову епоху.

пʼятниця, 18 квітня 2025 р.

Поетичний відеоряд «Саду мойого вищає небо»

Напередодні дня народження видатної павлоградської поетеси Ганни Світличної ми підготували поетичний відеоряд «Саду мойого вищає небо». Запрошуємо всіх долучитися до творчості нашої талановитої землячки


Презентуємо новий розділ на сайті МБЦС

Сьогодні ми презентуємо новий розділ на сайті МБЦС (https://pvmcbs.wixsite.com/pmcbs). Відтепер там з’явився розділ з книгами, оцифрованими співробітниками бібліотеки. Знайти його ви зможете, скориставшись кнопкою «Наші електронні видання» на головній сторінці сайту або за прямим посиланням https://surl.li/vqrptx Там ви знайдете поетичну збірку Ганни Світличної «Терновий світ» у форматі epub, з часом туди будуть додані інші книги поетеси та видання інших павлоградських авторів. 

четвер, 17 квітня 2025 р.

Бібліотекарі провели великодній майстерклас

17 квітня бібліотекарі ЦБС долучилися до міської акції, присвяченої Великодню. На святковій локації бібліотекарі провели майстерклас з виготовлення великодніх сувенірів, а також підготували тематичну фотозону. А ще разом з дітьми створили обереги для військових

середа, 16 квітня 2025 р.

Відбулась чергова зустріч у клубі «Українська цивілізація»

У Центральній міській бібліотеці ім. Г. Світличної відбулося засідання клубу «Українська цивілізація» за темою «Князь Святослав і його доба». Зустріч була присвячена історичній постаті князя Святослава Хороброго, яка пов’язана з міфами, легендами, нерозгаданими таємницями та науковими гіпотезами.

вівторок, 15 квітня 2025 р.

Бібліотекарі вчаться створювати чат-боти

Павлоградські бібліотекарі продовжують підвищувати свої цифрові компетенції. Під час тренінгу, який відбувся 15 квітня, провідний бібліограф Костянтинівської ЦМПБ Ольга Шуман познайомила колег з чат-ботом, створеним на основі Zapier. Бібліотекарі вчилися створювати чат-бот, який потім можна буде вбудувати на блоги бібліотек.
Чат-боти відкривають нові горизонти для бібліотек, допомагаючи покращити обслуговування користувачів. Вони можуть працювати цілодобово, відповідаючи на найпоширеніші запитання про графік роботи, правила користування або заходи бібліотеки. Чат-боти можуть допомогти з онлайн-реєстрацією, продовженням терміну користування книгою. Вони особливо корисні для молоді, яка звикла до цифрової комунікації. Загалом чат-боти роблять бібліотеку доступнішою, зручнішою й ближчою до користувача.

понеділок, 14 квітня 2025 р.

Великдень іде – свято в душі несе

Великдень – одне із шанованих свят, яке відзначають щороку в Світлу Неділю навесні. У цей день освячують паски, писанки і крашанки. Щоб згадати пов’язані з Великоднем народні й сімейні звичаї, пропонуємо переглянути книжково-ілюстративну виставку-інсталяцію «Красна річка берегами, а Великдень пирогами». Тож напередодні свята Воскресіння Христового запрошуємо всіх до відділу абонементу ЦМБ. З видань, представлених на виставці, ви дізнаєтесь, що потрібно покласти у великодній кошик, господині віднайдуть смачні рецепти пасок, великоднього печива та красиві великодні декорації для своєї оселі.
Шановні користувачі нашої бібліотеки! Вітаємо вас із Великодніми святами. Бажаємо вам миру, любові, достатку і смачної паски!

У бібліотеці відбувся майстерклас «Милі пташки до нас залетіли»

Кожна пора року має свої особливі прикмети. Як ми відчуваємо, що наближається весна? Оживає природа, зеленіє травичка, повертаються птахи із вирію. І саме повернення птахів святкують як прихід весни.
В Центральній міській бібліотеці ім. Г. П. Світличної відбувся майстерклас «Милі пташки до нас залетіли». Захід пройшов у позивному настрої. У читальній залі бібліотеки панувала дружня атмосфера. Діти проявили свої творчі і креативні здібності. Захід був проведений завдяки підтримці Громадської організації «Центр інноваційного розвитку "Персона"».

середа, 9 квітня 2025 р.

Бібліоогляд. Чудова сімейна сага з присмаком шоколаду

Сьогодні в рубриці «Book time» – книга Ніно Харатішвілі «Восьме життя (для Брільки)»
Грузія, 1900 рік. Все починається, наче в казці. Кондитер зі своєї мандрівки до Відня привозить рецепт найсмачнішого гарячого шоколаду в світі. Шоколад густий і чорний, як ніч перед бурею, але гірким післясмаком часто стають фатальні події… Стривожений шоколатьє незабаром переконується, що його смачний напій несе це прокляття. Тим не менш він передає таємний рецепт доньці Стасі, яка час від часу готуватиме його впродовж свого майже столітнього життя.
Німеччина, 2006 рік. Праонука Стасі Ніца розірвала зв’язок із родиною й живе в Берліні. Ніцина небога Брілька після подорожі на Захід відмовляється повертатися в Тбілісі, тож Ніца розповідає їй історію про те, як гарячий шоколад, приготований за старим сімейним рецептом, приносить розраду і нещастя вже шести поколінням…

вівторок, 8 квітня 2025 р.

Бібліотекарі продовжують вивчати можливості ШІ

Сучасні технології постійно розвиваються, з’являються нові інструменти для створення контенту за допомогою штучного інтелекту (AI), а вже знайомі – постійно удосконалюються. Тому бібліотекарі навчаються використовувати онлайн-ресурси для створення цікавого контенту, візуалізації матеріалів. З цією метою в Центральній міській бібліотеці ім. Г. Світличної 8 квітня розпочався цикл тренінгів. Провідний бібліограф Костянтинівської ЦМПБ Ольга Шуман відповіла на питання, котрі виникли 
у колег під час роботи з інструментами на основі АІ, розповіла про кілька цікавих онлайн-ресурсів. Всі разом бібліотекарі склали приблизний перелік тем для наступних семінарів.
Сучасні технології з використанням штучного інтелекту відкривають нові можливості для бібліотек. Завдяки цьому бібліотека стає не лише сховищем книг, а й інтерактивним інформаційним центром.

понеділок, 7 квітня 2025 р.

Малеча завітала на ігротеку «Зупинка у місті здоров’я»

Метою Всесвітнього дня здоров’я є наголошення на важливості здоров’я в нашому житті, залучення до вирішення фізичних й ментальних проблем, переконання до здорового способу життя. Адже у наш час здоров'я — це не відсутність хвороб, а фізична та психологічна гармонія людини. Тож 7 квітня до Центральної міської бібліотеки завітала малеча з Ліцею № 17 на ігротеку «Зупинка у місті здоров’я». Діти дізнались багато нової інформації та активно провели час. Захід був проведений завдяки підтримці Громадської організації «Центр інноваційного розвитку «Персона».

середа, 2 квітня 2025 р.

Бібліоглобус «Мандруй з книгою!»

2 квітня до Центральної міської бібліотеки завітали маленькі читайлики з Ліцею № 17 на Бібліоглобус «Мандруй з книгою!», який відбувся в рамках Всеукраїнського тижня дитячого та юнацького читання. Розваги розпочали з тематичного кіноперегляду у Вільному 3D-кінотеатрі. Познайомились з історією свята, адже саме 2 квітня відзначається Міжнародний день дитячої книги. На майстеркласі «Чарівний всесвіт» діти виготовили закладинку для книг, а ще ознайомились з літературою та вибрали для читання те, що припало до вподоби. Тож свято книги, любові до читання, весни, мрій і надій – все це злилося в неймовірну захоплюючу подію для наших читачів. Захід був проведений завдяки підтримці Громадської організації «Центр інноваційного розвитку «Персона».